sākums sirds Publikācijas ārsti prezentācijas
         
 

Izmeklējumu un manipulāciju skaidrojošā vārdnīca

         
 

ARTERIĀLĀ ASINS SPIEDIENA MĒRĪŠANA – veic, lai noteiktu asins spiediena rādītājus sirdsdarbības cikla laikā. Ikvienam bērnam pēc 3 gadu vecuma jāveic asinsspiediena mērīšana reizi gadā.

Mērījumus veic guļus vai sēdus stāvoklī (atkarībā no vecuma). Ap augšdelmu apliek speciālu aproci, kuru ar īpašu pumpi piepūš uz 5-15 sekundēm, vienlaicīgi veicot auskultāciju elkoņa bedrītē.

Sajūtas.  Spiedoša sajūta augšdelmā.

 

BALONANGIOPLASTIJA – procedūra, kuras laikā ar speciālu katetru palīdzību balons iet ievadīts sašaurinātajā vietā, pēc tam balons tiek „uzpūst” lai veiktu sašaurinājuma paplašināšanu. Pēc procedūras balons tiek izņemts.

Norise. Procedūru veic operācijas zālē vispārējā narkozē.

Sajūtas. 1/2 diennakti nepieciešams nēsāt spiedošu pārsēju virs asinsvada, kurā tika ievadīts balons.

 

EHOKARDIOGRĀFIJA - vizuālās diagnostikas veids, ar kuras palīdzību izvērtē sirds anatomiju un tās funkcijas, izmantojot datora aparatūru ar ultraskaņas metodi.

Norise. Bērnu apgulda uz muguras. Apskates laikā uz krūtīm uzklāj gēlu, lai uzlabotu vizuālo attēlu datora ekrānā un virza zondi pa krūšu kurvi.

Sajūtas. Pilnīgi nesāpīga. Procedūras laikā iespējama vēsa un kutinoša sajūta. Agrīna vecuma bērnus izmeklējuma laikā var barot, dzirdināt – lai mazinātu nemieru.

Raksts par ehokardiogrāfiju

 

ELEKTROKARDIOGRĀFIJA – ar elektrokardiogrāfu veic sirds elektrisko impulsu pierakstu uz papīra lentas. Elektrokardiogrammā  var diagnosticēt sirds ritma traucējumus, sirds muskuļa bojājumus.

Norise. Bērnu apgulda uz muguras, atbrīvo no apģērba rokas, kājas un krūtis. No aparāta izejošos vadus ar piesūcekņiem piestiprina pie rokām, kājām un krūšu rajonā. Procedūra ilgst 3-5 min.

Sajūtas. Pilnīgi nesāpīgas, vēsuma sajūta piesūcekņu uzlikšanas brīdī.

 

24 STUNDU ELEKTROKARDIOGRĀFIJA ( HOLTER MONITORINGS)– veic diennakts sirds elektrisko impulsu pierakstu. 24 stundu elektrokardiogrāfijā var diagnosticēt sirds ritma traucējumus, izvērtēt to biežumu un saistību ar diennakts periodu un bērna aktivitātēm.

Norise. Bērnam (sēdus, guļus –atkarībā no vecuma) krūškurvja priekšpusē pielīmē 4 elektrodus ( speciāli pašlīmējoša materiāla aplīši), kuri savienoti ar neliela izmēra (10cm X 5 cm) kārbiņu, kuru ar jostas palīdzību nostiprina pie vidukļa. Pēc 24 stundām kārbiņu noņem, savieno ar datoru, kurš aprīkots ar speciālu datu apstrādes programmu. Pieraksta laikā jāveic piezīmes par bērna aktivitātēm, miega periodiem un sūdzībām.

Sajūtas. Pilnīgi nesāpīgas.

 

Okludēšana – procedūra, kuras laikā ar speciālu katetru palīdzību slēdz defektus( caurumus) sirds starpsienās vai noslēdz plūsmu asinsvados.

Norise. Procedūru veic operācijas zālē vispārējā narkozē.

Sajūtas. 1/2 diennakti nepieciešams nēsāt spiedošu pārsēju virs asinsvada, kurā tika ievadīts katetrs.

 

VELOERGOMETRIJA – izmeklēšanas metode, kas ļauj izvērtēt sirds asinsvadu sistēmas adaptāciju fiziskai slodzei. Ļauj konstatēt sirds ritma traucējumus, sirds muskuļa apasiņošanas traucējumus, skābekļa un ogļskābās gāzes vielmaiņas traucējumus, arteriālā asins spiediena izmaiņas pie fiziskas slodzes.

 Norise. Jābūt augumam virs 130 cm, ērtiem sporta apaviem un apģērbam. Pirms uzsēšanās uz speciālā velosipēda- pievieno arteriālā spiediena mērīšanai aproci, pievieno krūškurvja priekšpusē un mugurpusē elektrodus( pašlīmējoša materiāla aplīšus)-kuri reģistrēs elektrokardiogrammu. Uzsāk velosipēda mīšanu, pakāpeniski tiek palielināta slodze, kādēļ arvien apgrūtinošāka kļūst pedāļu mīšana. Izmeklējuma laikā tiek veikta nepārtraukta elektrokardiogrammas pierakstīšana un ik 1-3 min. asinsspiediena mērīšana. Ilgums 20-30 min.

Sajūtas. Līdzīgi kā intensīvi braucot ar velosipēdu.

 

   

Sākums Sirds  Publikācijas  Ārsti  | Forums | Reklāma
© 2010 www.BernuKardiologija.lv. Designed by UrbanPicture.lv
Kontakti: Kardiologs.lv@gmail.com

Pārpublicēšanas un citēšanas gadījumā rakstiska saskaņošana ar BērnuKardioloģija.lv un autoriem ir obligāta.